3 BIEGUN

W kierunku Dagobertshausen Szlakiem św. Elżbiety

2015-04-19 10.11.14Marek Kamiński wraz Janem Czarlewskim wędrują obecnie trasą Der Elisabethpfad – czyli drogą św. Elżbiety, która stanowi część niemieckiego Camino de Santiago. Wczoraj (19 marca) wędrowcy przekroczyli wewnętrzną granicę Niemiec ustaloną w wyniku zimnej wojny. Dziś podróżnik zmierza do Dagobertshausen.

 Z powodu rozładowania baterii od GPS-a lokalizacja przez ostatnie dwa dni nie działała. Wkrótce zostanie przywrócona. W weekend nie było możliwości zakupienia baterii w lokalnych sklepach na terenach wiejskich w Niemczech.

Trasa św. Elżbiety składa się z trzech ścieżek – wszystkie prowadza do grobu świętej w Marbugu. Elżbieta Węgierska była trzecim dzieckiem króla Węgier Andrzeja II z dynastii Arpadów i Gertrudy z Meran. Poślubiła hrabiego Ludwika IV. Para miała troje dzieci. Po śmierci męża opuściła dwór.

Od 1225 roku spowiednikiem Elżbiety był Konrad z Marburga mnich i zarazem psychopatyczny, słynący z okrucieństwa inkwizytor. Po śmierci jej męża został przewodnikiem duchowym Elżbiety. Konrad przekonał ją, aby porzuciła trójkę swoich dzieci i oddała się Chrystusowi oraz jego opiece duchowej. Elżbieta przeniosła się więc z Turyngii do Marburga, gdzie mieszkał Konrad. Mnich zachęcał ją do praktykowania najsurowszej ascezy i umartwień. Te praktyki pokutne i asceza wyniszczyły jej organizm i 17 listopada 1231 zmarła w wieku zaledwie 24 lat. Konrad był świadkiem w jej procesie kanonizacyjnym.

W 1228 r. złożyła śluby jako jedna z pierwszych tercjarek franciszkańskich. Oddała się całkowicie modlitwie, pokucie i uczynkom miłosierdzia. Sprowadziła z rodzinnych Węgier do Turyngii zakonników św. Łazarza. W Marburgu ufundowała przytułek dla opuszczonych, gdzie codziennie posługiwała ubogim, prowadząc jednocześnie bardzo surowy tryb życia.

Na jej grobie Zakon Krzyżacki wzniósł Kościół św. Elżbiety w Marburgu, który jest jednym z najstarszych gotyckich kościołów w Niemczech. Sława jej świętości była tak wielka, że jej grób zaraz po jej śmierci stał się celem licznych pielgrzymek. W związku z tym, że Marburg stał się miastem protestanckim, w XIX wieku szczątki św. Elżbiety przeniesiono do Andechsa w katolickiej Bawarii.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_z_Turyngii

Tagi: , , ,

Comments

comments