3 BIEGUN

Postawa Zdobywcy

Marek Kamiński w autorskiej metodzie Biegun przekazuje dzieciom, uczestnikom Obozów Zdobywców Biegunów, postawę Zdobywcy. Dzięki wypracowaniu w sobie postawy Zdobywcy, pokonał wiele trudności, by osiągnąć swój cel – dotrzeć na Biegun. Taką właśnie postawę Fundacja Marka Kamińskiego zaszczepia w uczestnikach obozów.

Ważne jest, by dzieci, które chcą skorzystać z możliwości wyjazdu na obóz były gotowe na zmianę. Zdobywcą można się stać, tylko jeśli się tego pragnie. Wspólnie z trenerami metody – opiekunami na obozach – dzieci dążą do osiągnięcia celu, poprzez kształtowanie w nich chęci zrealizowania marzeń, zachęcania do zajrzenia w siebie i słuchania własnego głosu.

2015-07-16 08.14.05Postawa Zdobywcy to zespół cech, który pomaga w codziennym życiu trwać przy swoich marzeniach oraz współgrać ze społeczeństwem. Zdobywca jest odważny, nie boi się mówić o swoich potrzebach oraz próbować je realizować. Dzięki wypracowanej wrażliwości Zdobywca jest pomocny oraz otwarty na potrzeby innych. Było to szczególnie ważne podczas wypraw na Bieguny. W fazie przygotowań wsparcie innych osób było dla Marka Kamińskiego kluczowe. To również dzięki wsparciu innych stajemy się ekspertami w danej dziedzinie, przyglądając się różnym poglądom i rozwiązaniom sytuacji. Obozowicze widzą, że mogą być asertywni, mogą nie poddawać się pomysłowi innych na siebie. Tak jak przystało na Zdobywców, dzieci uczą się wytrwałości w dążeniu do celu, dyscypliny i wypracowania w sobie pewnego nawyku, który ułatwia im osiąganie pozytywnych rezultatów. Zdobywca jest zachęcany do szczerości i dzielnego kroczenia tą drogą, słuchając głosu swego serca.

Być zdobywcą nie jest łatwo. Wymaga to poświęcenia oraz pracy nad sobą. W książce „Moje życie polarnika” Marek Kamiński pisze:

Narzędzia pracy nad sobą związane z metodą to: trening, praca i rozwój umysłu, ciała i czegoś co nazwałbym duszą oraz medytacja, wizualizacja, tworzenie scenariuszy, cisza, kontemplacja, słuchanie intuicji i głosu własnego serca, prowadzenie osobistego dziennika, otwartość zaufanie do siebie i świata, a także ocena własnych możliwości i bazowanie na swoich zasobach i doświadczeniu.

Absolwenci obozów wyposażeni w umiejętność korzystania z takich narzędzi mają możliwość spojrzenia na otaczającą ich rzeczywistość w bardziej pozytywny sposób. Postawa Zdobywcy, który umie pracować nad sobą wzmacnia poczucie sprawstwa oraz pewności siebie absolwentów obozów.

2015-05-13 12.51.29Wspaniałym przykładem Postawy Zdobywcy jest Patrycja, absolwentka Obozów Zdobywców Biegunów w 2013 roku, która dzięki metodzie Biegun przeszła prawdziwą metamorfozę. Ze skrytej i wycofanej dziewczynki zmieniła się w inspirującą i pełną życia nastolatkę. Patrycja jest chora na nieuleczalną chorobę. Mimo trudnej sytuacji z jaką się boryka, przy pomocy Fundacji spełniła swoje marzenie. Dwa lata przygotowań, czytania książek, samodzielnej nauki języka przyczyniło się do jej wyjazdu do Japonii – kraju jej marzeń. Swoją historią i nastawieniem do niej – Postawą Zdobywcy Patrycja inspirowała studentki na Uniwersytecie oraz nastolatki w Gimnazjum w Tokio. To były niesamowite spotkania.

Postawa Zdobywcy to jedno z założeń metody Biegun, która wspiera rozwój i samodzielność dzieci, przygotowując ich do dorosłości i stawiania czoła codziennym obowiązkom i trudnościom. 

Anna Mikians, Fundacja Marka Kamińskiego

Autorka zdjęcia głównego: Katarzyna Kędzierska

Tagi: , ,

Comments

comments