3 BIEGUN

Niezwykły podarunek od Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Marek Kamiński 17 marca rozpoczął wędrówkę z Kaliningradu w stronę Santiago de Compostela. W sobotę, 21 marca dotrze do Gdańska, miasta, w którym się urodził. To tutaj otrzyma od Muzeum Archeologicznego kopie tradycyjnych plakietek, które nosili średniowieczni pielgrzymi. Polarnik zabierze je ze sobą do Hiszpanii.

plakietki, które otrzyma Marek Kamiński; Archiwum MuzeumDo Gdańska Marek Kamiński dotrze 21 marca w godzinach wieczornych. Następnego dnia o godz. 9.00 odwiedzi Piwnicę Romańską Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. W tym historycznym miejscu Marek Kamiński otrzyma specjalny podarunek od dyrektor Muzeum, Ewy Trawickiej. Przekaże ona kopie plakietek pielgrzymich. W średniowieczu plakietki te naszywano w widocznym miejscu na ubranie – najczęściej kapelusz, kołnierz kaptura lub torbę podróżną. Dzięki temu, już z daleka można było odróżnić pielgrzymów idących szlakiem Camino de Santiago od zwykłych podróżnych. Bardzo nas cieszy zaangażowanie w projekt wielu osób prywatnych, ale też instytucji takich jak Muzeum. Ten projekt ma wiele równorzędnych płaszczyzn, w tym, bardzo istotną, związaną z głęboką tradycją i historią Europy. – wyjaśnia Anna Mikians z Fundacji Marka Kamińskiego, koordynator projektu 3 Biegun.

Kolekcja gdańskich znaków pielgrzymich jest jedną z największych w Europie. W trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w obrębie historycznej części miasta odkryto przeszło 1200 zabytków, które wiązać można z kulturą pielgrzymkową. Zabytki pochodzą z nawarstwień użytkowych i niwelacyjnych datowanych przeważnie na XIV-XV w.

Po spotkaniu w Piwnicy Romańskiej Marek Kamiński powędruje do miejscowości Babi Dół, po drodze odwiedzając Żukowo.

Tagi: , , ,

Comments

comments