3 BIEGUN

Filozofia Bieguna

Biegun to wewnętrzny cel, który wzywa nas do podążania za nim. Po czym go rozpoznać? Po tym, że na samą myśl o nim zwiększa się nasze zaangażowanie i chce nam się chcieć.

Marek Kamiński w książce „Odkryj, że biegun nosisz w sobie” napisał:

Obcując w myślach z tym celem, z tym marzeniem, dobrze się czujemy i wierzymy, że jesteśmy w stanie poświęcić mu swój czas, poświęcić też inne sprawy, a może nawet swoją dotychczasową drogę. Kiedy jesteśmy w stanie coś poświęcić, coś położyć na szali, możemy sądzić, że to nasz biegun.

Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy ponieważ zawiera w sobie również decyzję. Za słowem Biegun, kryje się decyzja o podjęciu działania i rozpoczęciu poszukiwań własnych marzeń i pragnień, które poprowadzą nas nieznaną dotąd drogą.

Początek to tak wiele różnych emocji od radości i zaangażowania po lęk przed nieznanym. To specjalna mieszanka, przygotowana w taki sposób, aby każdy kto zdecyduje się na zmianę, mógł iść krokami metody w pełni doświadczając jej dynamiki. Od kilku już lat w Fundacji pracujemy z dziećmi przy użyciu motywacyjnej metody Biegun. Pierwsze zajęcia zawsze dotyczą rozszyfrowania słowa Biegun i nadania mu osobistego wymiaru. Zmiana optyki widzenia świata i postrzegania rzeczywistości często sprawia z początku trudności, dlatego stosujemy różnorodne ćwiczenia, żeby pomóc dzieciom się „rozmarzyć” i otworzyć na kolejne etapy drogi.

SONY DSCJednym z nich jest ćwiczenie „Biegun” podczas którego cała grupa wypisuje wszystkie słowa i skojarzenia związane z Biegunem. Następnie prowadzący omawia podane skojarzenia i porządkuje zapisy nadając im logiczną całość. Tak powstaje mapa skojarzeń w kontekście poszukiwania własnych biegunów. Kiedy przechodzimy potem do kolejnego ćwiczenia, gdzie każde z dzieci tworzy już własną mapę marzeń, jest o wiele łatwiej i wszyscy wiedzą już, że warto mieć marzenia i że trzeba im pomóc, aby mogły ujrzeć światło dzienne.

Konkretyzowanie marzeń, pragnień i pomysłów to nic innego jak planowanie własnego życia i nauka decyzyjności, podejmowania świadomych wyborów już od najmłodszych lat. Czy to nie wspaniałe móc decydować o sobie? Czy to nie wspaniałe spełniać własne marzenia?

Właśnie w tym momencie okazuje się, że każde pragnienie wymaga podjęcia konkretnych działań i pracy, że marzenie to nic innego jak cel, który można osiągnąć jeśli się do niego dobrze przygotujemy. Marek Kamiński pisze, że

Aby odkryć swój biegun, spróbuj odbyć podróż w głąb siebie, w głąb swoich myśli do najskrytszych marzeń i planów (…) Biegun to cel, który wymaga pracy, zmiany samego siebie, ale jest też wielką wartością, czymś do czego warto zmierzać.

Najcenniejszym rezultatem pierwszego kroku jest zdefiniowanie własnego marzenia, dla obecnego etapu życia oraz odnalezienie siły tkwiącej wewnątrz każdego człowieka.

Agnieszka Leśniewska, Fundacja Marka Kamińskiego

Tagi: , , ,

Comments

comments