3 BIEGUN

Film

Efektem ponad 100-dniowej wyprawy Marka Kamińskiego będzie film dokumentalny „Droga szaleńców”. Producentem filmu jest Fundacja Marka Kamińskiego.

„Droga szaleńców” będzie refleksyjnym filmem o Marku Kamińskim i jego pieszej podróży przez Europę. By poczuć magię Camino de Santiago reżyser spędzi na szlaku łącznie około 40 dni, filmując zmagania podróżnika. Będzie towarzyszyć pielgrzymowi przez kilka dni w każdym kraju. Jeden człowiek (bez ekipy filmowej) będzie filmował zmagania drugiego człowieka w trakcie jego samotnego wyczynu.

Reżyser filmu – Jan Czarlewski urodził się w Paryżu w 1988 roku. Jego rodzice są Polakami, dzięki czemu dorastał pod wpływem oddziaływań dwóch kultur. W 2009 roku ukończył studia w zakresie filmu i telewizji na Sorbonie. W 2012 roku ukończył studia w Kantonalnej Szkole Sztuki w Lozannie (ECAL).

Jego szkolny dokument z 2011 roku – „Ambasador i ja” był pokazywany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach (Złoty Lampart na festiwalu w Locarno 2011, nominacja do European Film Awards). A fabularny film dyplomowy – „Jąkającą się miłość” nagrodzono podczas edycji festiwalu w Locarno w 2012 roku.

Oto dotychczasowe obrazy Jana Czarlewskiego:

L’Ambassadeur & moi: http://vimeo.com/91630891

L’Amour Bègue: http://vimeo.com/56047054

Dlaczego Marek Kamiński zdecydował się na współpracę z młodym francuskim reżyserem?

Marek Kamiński: To był przypadek, znamy się z ojcem Janka i dzięki niemu zobaczyłem film Janka „Ambasador i ja”, który mi i mojej żonie się bardzo spodobał. Ponadto poznając jego sposób podejścia do realizacji filmu, stwierdziłem że o to mi chodzi. Nie chciałem wielkiej ekipy, która zakłóci wędrówkę, chodziło mi o zachowanie pewnej intymności tej wyprawy, nie zaburzonej przez ilość sprzętu i ludzi. Janek właśnie przedstawił taką koncepcję nagrania, to też zaważyło o tym wyborze.

Jaką wizję filmu posiada reżyser Jan Czarlewski?

Jan Czarlewski: W tym filmie chciałbym pokazać, że Camino jest podrożą duchową poprzez spotkanie z drugim człowiekiem. Marek będzie szedł przez pół Europy. Jego droga jest okazją do zrobienia filmu o Europejczykach. Właśnie dzisiaj, kiedy ten kontynent się zmienia, np. Hiszpanie muszą sobie radzić z kryzysem ekonomicznym. W Polsce wszyscy się stresują sytuacją na Ukrainie. We Francji narodowe partie rosną w siłę. Chcę pokazać kontrasty, które istnieją w Europie. Polska jest krajem bardzo chrześcijańskim, nawet jeśli w ostatnich latach to się zmienia, to jednak wciąż różni się od laickiej Francji. To ludzie będą mnie interesowali.

Zobacz zdjęcia z powstawania filmu!

 

Załączniki (1)