3 BIEGUN

Tolkmicko

Miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tolkmicko, położone nad Zalewem Wiślanym. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego.

Pierwsze ślady na piśmie dotyczące tej miejscowości, z pierwotną nazwą „Tolkemit” pod władaniem krzyżackim, pochodzą z 1326 roku, a o istniejącym tam kościele z 1330 roku. Od 1466 roku do 1772 roku Tolkmicko było częścią Polski, w trakcie rozbiorów zostało przydzielone do Królestwa Pruskiego. W drugiej połowie XIX wieku miasto przeżywało gospodarczy rozkwit do czasu II wojny światowej.

W Tolkmicku można zobaczyć największy port rybacki nad Zalewem Wiślanym, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Po modernizacji zakończonej w 2012 roku stał się dumnym atutem miasta oraz przystanią dla kutrów rybackich, żaglówek i jachtów. Do atrakcji turystycznych należy tu tzw. Święty Kamień, czyli głaz narzutowy mierzący 3 metry wysokości i leżący w wodzie około 30 m od brzegu. Według legendy przeznaczony był do składania ofiar przez pogańskich Prusów. Ze średniowiecznych obwarowań zachowała się gotycka baszta z XIV wieku, aktualnie znajdująca się na terenie prywatnym. Inny ważny zabytek to Kościół św. Jakuba z trzeciego ćwierczwiecza XIV wieku. Przed fasadą wieży można zobaczyć dwie piękne rzeźby: Madonny z 1745 roku i św. Jana Nepomucena z 1736 roku autorstwa Krzysztofa Perwangera

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tolkmicko

http://www.tolkmicko.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=134&Itemid=161&lang=pl

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/35596,tolkmicko-port-rybacki-i-jachtowy.html

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/3139,tolkmicko-swiety-kamien.html

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/15673,tolkmicko-baszta-(k–xiv-w-).html

Zdjęcie:

http://warmia24.pl/miejscowosci/tolkmicko/28