3 BIEGUN

Kartuzy

Kartuzy
Kartuzy leżą w sercu najpiękniejszej części Pojezierza Kaszubskiego, w krainie zwanej Szwajcarią Kaszubską. Uważane są za stolicę Kaszub, krainy rozciągającej się od pobrzeża bałtyckiego po bory Tucholskie. Jest to miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych, położone nad czteroma jeziorami i stanowiące centrum regionu kaszubskiego. Dziejowe zawieruchy i towarzyszące im przeciwności losu wykształciły w zamieszkujących go ludziach poczucie odrębnej tożsamości. Część Kaszubów do dziś zachowała własną kulturę i język.

Przez Żukowo biegnie Pomorska Droga św. Jakuba; Camino Polaco del Norte (Droga Północnopolska).
Przemierzający ją pielgrzymi zatrzymują się w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, skąd kierują się do Sianowa, kolejnego ważnego punktu na szlaku. Wędrując kaszubskimi wsiami mijają po drodze małe kapliczki i przydrożne krzyże. Szlak przecina założoną na początku XIX w. przez kolonistów z okolic Badenii-Wirtembergii i Schwarzwaldu wieś o nazwie Kolonia. Początkowo była to miejscowość zasiedlona wyłącznie przez ewangelików, których potomkowie mieszkają tu do dziś.  Droga prowadzi wędrowców szeroką pradoliną rzeki Łeby. Przy sianowskim sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub zaczyna się  kolejny odcinek szlaku do Santiago de Compostella – Lęborska Droga św. Jakuba.

autor: Kamila Cyran-Mnich

 

Kartuzy
Data założenia: 1391
Powierzchnia:  6,80 km²
Liczba ludności:  14 866 (2186,2 os./km²)
Warto zobaczyć: Kolegiatę Wniebowzięcia NMP, Kościół Św. Kazimierza, Muzeum Kaszubskie, Aleję Filozofów w Gaju Świętopełka.

Jak biegnie Szlak?
Kartuzy (0,0 km) – Grzybno (6,0 km) – Ucisko (10,4km) – Sitna Góra (11,0) – Pomieczyńska Huta (12,6 km) – Leśniczówka Sianowo Leśne (15,7 km) – Sianowska Huta (17,2 km) – Sianowo (23 km).

 

Źródła:

http://www.re-create.pl/mapa/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kartuzy

http://kartuzy.info/

http://kaszubskiekartuzy.eu/o-kartuzach.html

http://www.polskieszlaki.pl/aleja-filozofow-w-kartuzach.htm