3 BIEGUN

Gdańsk Oliwa

Gdańsk Oliwa

Kiedyś Oliwa była miastem, dziś jest dzielnicą Gdańska, graniczącą od północy  z Sopotem.
Od zachodu otaczają ją wzgórza morenowe, porośnięte Oliwskimi Lasami, na terenie których znajdują się trzy rezerwaty przyrody. Tu, w miejscu dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów, leży jeden z najpiękniejszych miejskich parków – Park Oliwski. Można się w nim przespacerować ponad stu metrową aleją strzyżonych lip, zwaną przez cystersów „Drogą do wieczności” oraz posadzoną jeszcze w XVII w. aleją grabową. W Katedrze Oliwskiej, najdłuższym kościele w Polsce,  znajduje się wspaniały rokokowy prospekt organowy z XVIII w. Wykonane przez mistrza Jana Wulfa i Fryderyka Rudolfa Dalitza organy, uchodziły w chwili powstania za największe w Europie.

Przez Gdańsk Oliwę biegnie Pomorska Droga św. Jakuba; Camino Polaco del Norte (Droga Północnopolska). Pielgrzymi zmierzający  do Santiago de Compostella docierają do kościoła św. Jakuba w Gdańsku Oliwie, by stąd przez Oliwskie Lasy, a dalej przez miejscowości Barniewice
i Rębichowo dotrzeć do Żukowa. Po drodze mijają zabytkową Kuźnię Wodną i wędrują Doliną Ewy,
z malowniczym rezerwatem przyrody Źródliska. W położonym na trakcie Pępowie mogą też rzucić okiem na Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Ten etap wędrówki  kończy się w żukowskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela, skąd pielgrzymia droga wiedzie do Kartuz.

autor: Kamila Cyran-Mnich
Gdańsk Oliwa
Data założenia: XII w
Powierzchnia:  18,4 km²
Liczba ludności: 17 728 (963 os./km²)
Warto zobaczyć: Kościół św. Jakuba, Archikatedrę Oliwską, Park im. Adama Mickiewicza, Zabytkową Kuźnię Wodną oraz młyny nad Potokiem Oliwskim

Jak biegnie Szlak?
Gdańsk-Oliwa (0,0 km) – Owczarnia (4,9 km) – Barniewice (8,5 km) – Rębiechowo (9,0 km)- Pępowo (14,2 km) – Żukowo (18,1 km)
Źródła:

http://www.re-create.pl/mapa/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Oliwa_%28Gda%C5%84sk%29

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lasy_Oliwskie

http://www.gdansk.pl/turystyka,89,685.html