3 BIEGUN

Wojciech Dąbrowski – Ambasador VII kroku metody Biegun

Krok VII: „Droga jest ważniejsza niż cel” uświadamia nam, że cel ważny jest tylko po to, żeby wyruszyć w drogę. To rytm trasy, zaplanowane dobrze dni, nasza wewnętrzna harmonia jest najważniejsza. Używajmy celu do podsycania swojej szybko kończącej się energii i zapału.

Jak przekonuje Wojciech Dąbrowski, cel jest tylko częścią drogi:

Po czterdziestu latach wędrowania z plecakiem po świecie okazało się, że oto udało mi się dotrzeć do wszystkich uznanych państw naszego globu. Brzmi to bardzo spektakularnie, ale nie to było celem moich wędrówek. Nie marzyłem o ustanowieniu rekordu, ale chciałem zobaczyć na własne oczy te wszystkie legendarne miejsca znane mi z lektur, filmów i opowieści. A jednocześnie każdy nieznany kraj był dla mnie kuszącą zagadką – do czasu, gdy go dla siebie i moich czytelników odkryłem. To odkrywanie nie ograniczało się jedynie do podziwiania krajobrazów, pragnąłem poznać ludzi, poczuć atmosferę ulicy, posmakować egzotycznych owoców i potraw miejscowej kuchni. To, że zazwyczaj poróżowałem samotnie pozwalało mi zbliżyć się do tubylców, rozpłynąć w tłumie i nie być izolowanym od lokalnej społeczności.

Wojciech Dąbrowski to entuzjasta i popularyzator niskobudżetowych podróży po świecie, wieloletni członek The Globetrotters Club w Londynie, z wykształcenia inżynier telekomunikacji. Od ponad 40 lat pisze artykuły o tematyce podróżniczej w prasie krajowej i zagranicznej. Odbył dwanaście podróży dookoła świata – każdą inną trasą. Odwiedził wszystkie uznane państwa świata. Wydał książkę „Na siedem kontynentów. Notatnik podróżnika”.

 

Nauczycielu, skorzystaj z przygotowanych materiałów i zaplanuj od września lekcję z VII kroku metody Biegun.