3 BIEGUN

Władysław Grodecki – Ambasador II kroku metody

Władysław Grodecki to znany polski podróżnik i przewodnik. Odbył liczne samotne podróże, w 18-miesięczną wyprawę dookoła świata. Zobacz jak podróżnik radzi nakreślić Mapę Drogi. Jest to drugi krok metody Biegun.

Każdy człowiek w momencie narodzin  otrzymuje od  Stwórcy  pewne ramy; rodziców, czas w  którym przyjdzie mu żyć, ojczyznę, różne talenty… To co po latach znajdzie się na tej mapie życia, w tych ramach zależy już od nas.

Odwieczna ciekawość świata i pragnienie przeżycia przygody jest tak wielka, że nie tylko młodzi, ale również doświadczeni, starsi ludzie opuszczają swe rodzinne strony i mimo często ogromnych trudności i niebezpieczeństw udają się w nieznane.

Na mojej mapie życia znalazły się obszary mroźnego podbiegunia, upalnych tropików, tundra, tajga i las deszczowy, dżungle, sawanny pełne zwierząt i bezludne spalone słońcem pustynie.  18 miesięcy spędzone na „patelni świata” – na pustyni w Iraku to było szczególne doświadczenie. Tu życie sprowadzone zostało do prostej reguły: „to co na grzbiecie osła czy wielbłąda da się umieścić, to do życia musi wystarczyć!”

„Początkiem drogi jest odwaga!”  Odwaga, która ma swe źródło we wrodzonym optymizmie, w przeświadczeniu, że to co wynieśliśmy z polskiego domu, z polskiej szkoły, z ulicy,  to musi wystarczyć nawet w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych. By trud „zdobywania” naszego  bieguna był jak najmniejszy  należy wszystko przemyśleć,  „zbudować model” – plan przedsięwzięcia. Im więcej czasu poświęcimy na jego przygotowanie, przemyślimy każdy krok , przygotujemy się fizycznie i psychicznie, tym osiągnięcie celu będzie łatwiejsze. W sytuacjach ekstremalnych największe zagrożenie tkwi w naszym umyśle; to pragnienie wygody  mająca swe źródło we współczesnych warunkach życia i bierna postawa!

Podróże, zwłaszcza te wielkie, samotne dają coś szczególnie cennego,  poczucie wolności. Podróżnik to  świadek posiadający wiedzę, której nie zawiera żadna książka! „Podróże kształcą”  jak głosi znane polskie porzekadło, uczą miłości ojczyzny, uczą jak wielkim i wspaniałym jesteśmy narodem, jak ciekawą mamy historię, jak piękny jest  nasz „Dom nad Wisłą”- Polska.

 

Władysław Grodecki

 

Nauczycielu, skorzystaj z przygotowanych materiałów i zaplanuj od września lekcję z II kroku metody Biegun.