3 BIEGUN

KROK X Poznaj samego siebie

Fot. archiwum FMK, Obozy Zdobywców BIegunów

„Żeby być trochę bardziej wolnym trzeba rzeczywiście wykonać choćby podstawą pracę nad sobą, nad zrozumieniem samego siebie, odszukaniem korzeni i przyczyn, schematów, które są w nas wdrukowane.”M.Kamiński

W tym miejscu warto się na chwilę zatrzymać, wrócić myślami do tej chwili, kiedy odkryliśmy swój Biegun, a może jeszcze wcześniej kiedy zaczęliśmy podróż w głąb siebie, aby go odkryć. Przypomnieć sobie chwile, kiedy nieraz wbrew sobie i naszej przeszłości potrafiliśmy przekroczyć schematy i ograniczenia, z których nie do końca może zdawaliśmy sobie sprawę. Wrócić do chwil zwątpienia, pokonywania samego siebie, ale też radości i szczęścia, kiedy dawaliśmy sobie radę. Czy wierzyliśmy, że nam się powiedzie? Jakie były kluczowe momenty naszej drogi, które zadecydowały o osiągnięciu celu albo nie? Jakie z tej drogi płyną wnioski? Czego dowiedzieliśmy się o samych sobie, czy udało nam się z sobą porozmawiać? Czy poznaliśmy siebie w ciszy i spokoju, ale też w czasie burzy, niepokoju i trudnych chwilach? Kto nas wsparł, komu mogliśmy zaufać, prosić o pomoc? Pytania można by stawiać w nieskończoność. Spróbuj je sobie stawiać dalej Czytelniku. Nieraz to dobrze kiedy jest więcej pytań niż odpowiedzi? Jest po co iść dalej. Teraz możesz spokojnie wrócić do kroku pierwszego i zacząć myśleć: Jaki jest mój następny Biegun? Każda podróż zaczyna się przecież od pierwszego kroku.

Poznaj samego siebie, traktowane jako zadanie, jako coś co ma trwać, rozwijać się jako „zadanie domowe”, proces, zachęta do stałej, wytrwałej pracy.
Wypracowywanie sobie własnej reguły życiowej, która stanie się lampą, drogowskazem od którego można odchodzić, aby po jakimś czasie ponownie wrócić i dalej pracować w wytyczonym kierunku.

Inspiracja: Wyprawa Trzeci Biegun, 2015.