3 BIEGUN

KROK VI Start

Fot. archiwum FMK, Obozy Zdobywców Biegunów

„Spróbować – to podstawowa sprawa. Sama próba jest już wartością, a nie dopiero osiągnięcie celu. Nawet jeśli nam się nie uda, będziemy mogli powiedzieć sobie: przynajmniej spróbowałem.”

Cel jest ważny tylko po to aby wyruszyć w drogę. On nie jest najważniejszy, to droga jest celem. Po starcie następuje konfrontacja naszych założeń z rzeczywistością, czyli można powiedzieć używając przenośni o skalibrowaniu prostego generalnego scenariuszu przez świat zewnętrzny. Plan i my musimy udźwignąć konfrontację z rzeczywistością, wówczas wychodzą wszelkie niedociągnięcia planu, wówczas trzeba być elastycznym i umieć zmodyfikować plan. Na tym etapie ważna jest cierpliwość, wytrzymałość i zaakceptowanie rzeczywistości. Chodzi o to żeby wytrwać w drodze, zamiast zrezygnować możemy przedefiniować cel, aby nie zaprzepaścić przygotowań i kontynuować drogę. Należy próbować zachować constans wiary w siebie i projekt. Start to kluczowy moment w którym obliczu spiętrzenia się trudności najłatwiej zrezygnować. Trzeba dać sobie czas i po prostu być aby wejść w nową rzeczywistość, bo często początki trudnego projektu to życie na innej planecie i opuszczenie strefy komfortu i bezpieczeństwa cokolwiek to dla nas znaczy.

Uporządkowanie danych, opracowanie planu/harmonogramu postępowania.
Trzeba umieć wystartować, jest to najważniejszy punkt, punkt krytyczne całego planu. Plan musi udźwignąć konfrontację z rzeczywistością, wówczas wychodzą wszystkie braki i niedociągnięcia planu, wówczas trzeba być elastycznym i umieć zmodyfikować plan. Czasem wystrzyc tylko realizować plan na tyle na ile jest to możliwe, po prostu być.
Start – konfrontacja naszych założeń. Zharmonizowanie poszczególnych kroków w całość.

Inspiracja: Wyprawa przez Atlantyk 1998 i 2000.