3 BIEGUN

KROK IX Nie osiedlaj się na biegunie

Fot. archiwum FMK, Obozy Zdobywców Biegunów

„Po zdobyciu szczytu trzeba umieć zejść na równinę. Kiedy zdobędzie się biegun, trzeba iść dalej, a nie zatrzymywać się na nim. Bo zostając na biegunie, możemy już tylko żyć przeszłością.” Marek Kamiński

Słowo klucz: biegun
Biegun Północny jest magicznym miejscem, ale także pewną metaforą, ponieważ nie można się na nim zatrzymywać i osiedlić. Podobnie jest w życiu. Czasem nie warto za bardzo przywiązywać się do osiągniętego celu albo sukcesu, bo może on stać się balastem, czymś co nas hamuje, co nie pozwala iść dalej. Dlatego nieraz osiągnięcie nawet najbardziej ambitnego celu jest tylko początkiem następnego etapu, ale nie końcem całej podróży przez Życie. Żyjąc przeszłością, kopiując samego siebie, zatrzymujesz się na biegunie i możesz zacząć dryfować w kierunku, którego może sobie nie życzysz. Warto znaleźć w sobie odwagę i wytrwałość, aby dalej podążać za marzeniami. „Iść za marzeniem, ciągle iść za marzeniem” Joseph Conrad.

Sukces, udało się! Nauka radości, doceniania siebie, czerpanie z tego doświadczenia w chwilach słabości.
Sukces niesie ze sobą zagrożenie, jest tyle samo dobrego jak i złego, trzeba nauczyć się rozeznawania, odczytywania tego co jest dobre.
Nie osiedlaj się na biegunie – kiedy się zatrzymamy na jakimś etapie, jeśli nie idziemy dalej to wbrew sobie możemy się cofać, nieraz nawet o tym nie wiedząc.
Jaki jest dalszy ciąg drogi?

Inspiracja: Wyprawa Trzeci Biegun, 2015.